برای راهنمایی افراد، به‌ویژه در هتل‌ها، موزه ها و مراکز خرید و. از پیکتوگرام یا تصاویر راهنما استفاده می‌شود. پیکتوگرام‌ها باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که افراد در نگاه اول معنی اصلی آنها را تشخیص دهند. موزه فرهنگ بیزانس با هدف پاسخگویی به جنبه های مختلف زندگی شامل هنر، ایدئولوژی، ساختار اجتماعی و مذهب و نیز اینکه چگونه تغییرات تاریخی و موقعیت های سیاسی زندگی مردم را در دوران بیزانس و قبل و بعد از آن هر روز تحت تاثیر قرار می داده است تاسیس شده است. مسلما مهم ترین معماری مدرن مربوط به مهم تر ...

برای راهنمایی افراد، به‌ویژه در هتل‌ها، موزه ها و مراکز خرید و.. از پیکتوگرام یا تصاویر راهنما استفاده می‌شود. پیکتوگرام‌ها باید به‌گونه‌ای طراحی شوند که افراد در نگاه اول معنی اصلی آنها را تشخیص دهند.
موزه فرهنگ بیزانس با هدف پاسخگویی به جنبه های مختلف زندگی شامل هنر، ایدئولوژی، ساختار اجتماعی و مذهب و نیز اینکه چگونه تغییرات تاریخی و موقعیت های سیاسی زندگی مردم را  در دوران بیزانس و قبل و بعد از آن هر روز تحت تاثیر قرار می داده است تاسیس شده است. مسلما مهم ترین معماری مدرن مربوط به مهم ترین موزه در یونان موزه فرهنگ بیزانس در شهر تسالونیکی است. پیکتوگرامهای این مجموعه، مجموعه ای از آیکون های موزاییکی رنگی سه بعدی را با سبکی شبیه طرح های موزاییکی بیزانس هستند. از دیگر عناصر مهم طراحی اصلاح حروف H&FJ با استفاده از حروف اضافی به منظور خلق یک سیستم تایپوگرافیکی منحصر به فرد است.

پیکتوگرام چیست؟
پیکتوگرام ها برای بیان تصویری ساده و روان مورد استفاده قرار می گیرند. این مفاهیم می توانند هشدار دهنده، راهنمایی کننده و… باشند. به عبارت دیگه با استفاده از این نمادهای تصویری می توانیم به یک ارتباط تصویری دست پیدا کنیم.
معمولا این نوع از نشانه ها برای آسان شدن ارتباط در یک محیط بکار می روند؛ مانند علائم و نشانه های موجود در فرودگاه ها، ترمینال ها، راه آهن، فروشگاه ها، بیمارستان ها، مترو، پارک ها، باغ وحش ها، مهدکودک ها، و یا تصاویر بعضی از تابلوهای راهنمایی و رانندگی مانند: محل عبور بچه ها، ورود کامیون ممنوع، محل ریزش کوه، جاده لغزنده است و…
در طراحی این نشانه ها تصاویر ساده می شوند و چند بخش از عناصر اضافی حذف می شود ولی نباید به گویایی اون صدمه وارد شود؛ یعنی بیننده به محض دیدن نشانه باید به راحتی به مفهوم آن دست پیدا کند.
از خصوصیات دیگر پیکتوگرام ها این است که به دلیل اینکه در یک محیط تعدادی از این ها مورد استفاده قرار می گیرند باید طراحی به صورتی انجام بگیرد که هم مفاهیم مورد نیاز بیان شود هم اینکه در کل یک پیوستگی و همگونی شکلی با هم داشته باشند.
پیکتوگرام برخلاف آرم نیاز به سادگی و گویایی خاصی دارد و از پیچیدگی کمتری نسبت به آرم برخوردار است. پیکتوگرام نباید گنگ و پیچیده باشد چون کارایی خودش را از دست میدهد.
پیکتوگرام ها در اصل جزو گرافیک محیطی محسوب می شوند.
این تصاویر ساده ترین راه ارتباطی برای برقراری ارتباط بین تمام افراد یک جامعه، با هر سطح سواد و فرهنگ و حتی زبان یا نژاد است! در واقع پیکتوگرام ها به نوعی طراحی می شوند که در غالب خاصی محدود نشوند؛ یعنی برای افراد خاص یا افکار خاص طراحی نمی شوند.

 طراحی پیکتوگرام یا تصاویر راهنمای موزه فرهنگ بیزانس - تصویر 1

 

 طراحی پیکتوگرام یا تصاویر راهنمای موزه فرهنگ بیزانس - تصویر 2

 

 طراحی پیکتوگرام یا تصاویر راهنمای موزه فرهنگ بیزانس - تصویر 3

 

 طراحی پیکتوگرام یا تصاویر راهنمای موزه فرهنگ بیزانس - تصویر 4

 

 طراحی پیکتوگرام یا تصاویر راهنمای موزه فرهنگ بیزانس - تصویر 5

 

 طراحی پیکتوگرام یا تصاویر راهنمای موزه فرهنگ بیزانس - تصویر 6

 

 طراحی پیکتوگرام یا تصاویر راهنمای موزه فرهنگ بیزانس - تصویر 7

 

 طراحی پیکتوگرام یا تصاویر راهنمای موزه فرهنگ بیزانس - تصویر 8

 

 طراحی پیکتوگرام یا تصاویر راهنمای موزه فرهنگ بیزانس - تصویر 9

 

 طراحی پیکتوگرام یا تصاویر راهنمای موزه فرهنگ بیزانس - تصویر 10

 

 طراحی پیکتوگرام یا تصاویر راهنمای موزه فرهنگ بیزانس - تصویر 11

 

 طراحی پیکتوگرام یا تصاویر راهنمای موزه فرهنگ بیزانس - تصویر 12

 

 طراحی پیکتوگرام یا تصاویر راهنمای موزه فرهنگ بیزانس - تصویر 13

 

 طراحی پیکتوگرام یا تصاویر راهنمای موزه فرهنگ بیزانس - تصویر 14

 

 طراحی پیکتوگرام یا تصاویر راهنمای موزه فرهنگ بیزانس - تصویر 15

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه