در روزهایی که همه بیشتر و بیشتر به دستگاه های همراه روی آورده اند، اگر به هر دلیلی همچنان صلاح می دانید مثل قدیم خودتان برای جمع کردن یک رایانه رومیزی دست به کار شوید، داشتن مشخصات خاص و سفارشی هنوز بهترین کار است.

روزنامه هفت صبح: در روزهایی که همه بیشتر و بیشتر به دستگاه های همراه روی آورده اند، اگر به هر دلیلی همچنان صلاح می دانید مثل قدیم خودتان برای جمع کردن یک رایانه رومیزی دست به کار شوید، داشتن مشخصات خاص و سفارشی هنوز بهترین کار است. لذتی در جمع کردن یک سیستم هست که حتی با وجود به صرفه نبودن، می تواند این کار را توجیه کند.

از پردازنده تا کیس؛ لذت جمع کردن یک کامپیوتر شخصی

1- فضای ذخیره سازی


اگر از نظر مالی در مضیقه هستید، گزینه مناسب برای شما هارد دیسک هایی هستند که به ازای پول کم فضا بیشتری در اختیارتان می گذارند اما انتخاب هوشمندانه، استفاده از دو نوع هارد دیسک کنار هم است؛ یک SSD با ظرفی�� مثلا 64 گیگابایت برای نصب سیستم عاملی که باعث می شود سرعت عمل بالا برود و استفاده از یک هارد دیسک با ظرفیت بالا به منظور ذخیره انواع فایل ها.

برای هارد دیسک، پیشنهاد ما انتخاب از بین محصولات Seagate و Western Digital است. در حالی که SSD های سامسونگ، توشیبا، OCZ، کینگ استون، Crucial و اینتل بهترند. حتما مطمئن شوید هارد دیسکی که تهیه می کنید، سرعت 7200 دور بر دقیقه و بافر حداقل 64 مگابایتی داشته باشد، همچنین از درگاه SATA با سرعت شش گیگابایت بر ثانیه پشتیبانی کند. در مورد SSD هم دقت کنید جزو حافظه های فلش MLC باشد.

2- واحد پردازنده مرکزی


دو شرکت AMD و Intel پردازنده هایی با تنوع گسترده عرضه می کنند که هر یک نقاط ضعف و قوت خود را دارد. با پیشرفت های اخیر اینتل و جلو افتادن آن از نظر فناوری، پردازنده های اینتلی اندکی بهتر از AMD عمل می کنند ولی در عوض قیمت پردازنده های AMD ارزان تر است. موضوع قیمت در کشور ما به دلیل توزیع از طریق واسطه ها چندان تابع ضوابط جهانی نیست و گاهی شما پردازنده های خوب اینتل را به قیمتی پایین تر از AMD پیدا می کنید.

3- برد اصلی

قبل از انتخاب مادربورد باید تصمیم بگیرید که پردازنده را از اینتل می خواهید بخرید یا از AMD چون هر یک مادربورد مخصوص خود را دارند. بعد از آن باید مطمئن شوید ابعاد آن به کیس مد نظر شما بخورد. ایسوس، MSI، گیگابایت، AsRock و EVGA از جمله برندهای مشهور مادربورد هستند.

از پردازنده تا کیس؛ لذت جمع کردن یک کامپیوتر شخصی

4- کارت گرافیک

دومین قطعه گران در فهرست خرید شما واحد پردازش گرافیک یا GPU است. هم NVIDIA و هم AMD کارت های گرفیک خوبی تولید می کنند. اینطور نیست که NVIDIA یا AMD برتری محضی نسبت به هم داشته باشند و باید به نسبت قیمت، مدل به مدل مقایسه انجام شود. GPU ها با مقدار رم های متفاوت مثل 1GB، 2GB و 3GB عرضه می شوند. البته رم بیشتر، به تنهایی دخلی به قوت گرافیک ندارد و باید عوامل دیگری را هم مد نظر قرار داد.

5- حافظه موقت

امروزه بیشتر بازی ها به هشت گیگابایت رم نیاز دارند پس 12 یا 16 گیگابایت می تواند نیاز شما را تا مدت زیادی رفع کند. همچنین دقت کنید رمی که تهیه می کنید از نوع DDR3 باشد. Corsair Crucial، Mushkin Kingston و G.Sill از جمله نام های بزرگ در صنعت رم کامپیوتر هستند.

6- منبع تغذیه

اغلب افراد به دلیل ناآگاهی، از این قسمت سرسری می گذرد، در صورتی که ما تاکید می کنیم این قطعه از مهمترین قطعات یک رایانه رومیزی است و سعی کنید بودجه خوبی برای آن اختصاص دهید.

از پردازنده تا کیس؛ لذت جمع کردن یک کامپیوتر شخصی

7- کیس

همانطور که در بالا گفتیم یکی از عوامل موثر برای کیس، قطعات انتخابی شما به خصوص بورد اصلی است. بسته به اینکه اندازه مادربوردتان چقدر است نسبت به تهیه کیس اقدام کنید.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه